U Stříbrného potoka po 72 letech

U Stříbrného potoka po 72 letech

Ross Selkirk Taylor

S odstupem desítek let od hrozných událostí druhé světové války vyšla řada příběhů válečných zajatců v beletristické formě. Samozřejmě především na západě, neboť v Rusku mělo slovo zajatec dlouhá léta hanlivý nádech. Spisovatelé a scénáristé vycítili, že příběh zasazený do neobvyklého prostředí může mít velký potenciál, navíc ty nejdramatičtější scénáře psal vlastní život aktérů tehdejších událostí.

Specialistou na příběhy z válečného prostředí je i britský novinář a válečný zpravodaj Chris Ayres působící v USA. Když jeho dědeček R. S. Taylor zemřel, vrátil se Chris do Anglie na jeho pohřeb a při té příležitosti se mu dostal do ruky starý diář. Byl to vlastně deník, do kterého si jeho dědeček psal stručné zápisy v době druhé světové války. Okamžitě se mu v tom okamžiku vybavily všechny jejich vzájemné rozhovory a Chris si uvědomil, že jeho děda se vždy chtěl ještě jednou podívat do hor, v nichž strávil většinu svého zajetí. 

Více informací se dozvíte v muzeu nebo v knize o válečných zajatcích na Jesenicku autorů Romana Janase a Pavla Macháčka (možnost zakoupení v muzeu).

Galerie
Není záznam
Ke stažení
Není záznam
Další informace
Není záznam