Angličtí zajatci

Angličtí zajatci

Jesenickem prošlo podle posledních údajů okolo 2000 britských válečných zajatců. Nebyli to jen muži ze Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, ale také bývalých dominií a kolonií. Například z Kanady, Austrálie nebo Nového Zélandu.

Britským zajatcům vzhledem k jejich „privilegiím“ daných ochranou Mezinárodního červeného kříže totiž nemohli jejich věznitelé „sáhnout“ na to nejdůležitější – tedy na příděl potravin. S blížícím se koncem války však vázla dodávka těchto balíčků, jak popisují ti ze zajatců, kteří zde zůstali až do konečné evakuace táborů. S koncem války rostla i nervozita na straně dozorců, možná vyřizování účtů za špatné zprávy z bojiště.

V průběhu války zemřeli na Jesenicku 4 váleční zajatci za „běžných“ okolností. Ovšem to, co se přihodilo 16. února 1945 na Vidnavsku lze zařadit do kategorie válečných zločinů. Stejně tak byl i tento případ po válce vyšetřován, bohužel ani v roce 1947 se pachatele nepodařilo vypátrat (z připravované knihy o válečných zajatcích z Jesenicka).

Více informací v muzeu.

 

Ke stažení
Není záznam