Návštěva Památníku Lidice

19.08.2024 | Aktuality
Stalo se, že jsem spolu s kamarádem odjel na návštěvu do Lidic. Cestou tam jsme ještě navštívili pietní místo před kbelským letištěm. Odsud odlétají naši vojáci na zahraniční mise. Tady jsme zapálili první svíčku za Jaromíra Nasavrckého, Rostislava Samce, Bohumila Vávru a také Mišku Tichou. Ti všichni se už domů ke svým rodinám nikdy nevrátili.
Pokračovali jsme do Památníku Lidice, kde nás už očekávali. Pro Válečné muzeum obce Česká Ves jsme zapůjčovali další čtyři výstavy a jen prohloubili spolupráci mezi muzei. Poprvé jsem se tak setkal s příjemnou paní Tělupilovou a také samotným ředitelem plk. Eduardem Stehlíkem.
Prohlídkou Lidic jsme strávili pět hodin a přesto jsme ještě neviděli vše. Setkali jsme se s příjemnými lidmi, potomky a příbuznými navrátivších se lidických žen.
Ve tři hodiny odpoledne a ve 32°C jsme opustili Lidice a zamířili na hlubočepský hřbitov, kde odpočívá Míša Tichá. Vzpomínku na Míšu máme i v našem muzeu, takže tohle setkání byla opravdu srdeční záležitost. Tiše jsme si s Míšou popovídali a pokračovali na Lesní hřbitov do Hradce Králové, kde svůj věčný odpočinek našli i Jaroslav Lieskovan (rodák z Jeseníku) a Jan Šenkýř. Oba spolu s dalšími třemi "bratry" přišli o život v Afghánistánu.
Takový tedy byl srpnový pátek plný pokračující spolupráce a smutku. Příště nás čeká památník na Vítkově a Národní památník hrdinů Heydrichiády.
Děkuji obci Česká Ves a Jurysovi.