Česká Ves s mexickou příchutí

24.06.2024 | Aktuality
S paní Danielou jsem si začal psát v roce 2017, kdy hledala informace o svém otci. Uběhlo dlouhých sedm let, než jsme vzácnou návštěvu z dalekého Mexika přivítali v sobotu 8. června na jesenickém vlakovém nádraží.

S manželkou jsme paní Danielu pozvali na oběd a poté do Válečného muzea obce Česká Ves. Navštívili jsme místa v Mikulovicích, kde byl Danielin otec za války vězněn, a den ukončili odpočinkem na zahradě. Jen mlčky jsme večer poslouchali vyprávění o zbylé části její rodiny z Terezína, Osvětimi a Bergen Belsenu. Tuto část si navíc rádi přečteme díky nové knize, kterou připravuje a na jejíž křest jsme v příštím roce zváni do Prahy...

Druhý den jsme navštívili lambinovické muzeum v Polsku, kde nás očekávali, a kde vlastně začala před mnoha lety pouť po zajateckých táborech jejího otce Kurta Grolla, rodáka z Valašského Meziříčí. Jeho příběh máme k dispozici v naší knize o zajateckých táborech na Jesenicku.

V Centralnym Muzeu Jeńców Wojennych nás už očekával kolega Dawid Żak, který Daniele osvětlil historii Stalagu VIII B (344) i vedlejšího tábora Stalag VIII F (318). V kinosále nám pustili jeden z natočených dokumentů. Zde jsme se podívali také na nejnovější artefakty nalezené na místě bývalých táborů. Navštívili jsme starý hřbitov, místo původního vstupu do "britského" lágru a zajeli se podívat i do "ruského" lágru, kde jsou ještě patrné zbytky na jedno z nejtěžších období v historii tohoto kraje.

Poté jsme opustili tohle smutné místo a zamířili zpět do České Vsi. Přišlo poslední rozloučení a její cesta zpět do Prahy.

Daniela Spenser je historička českého původu, která emigrovala z Československa v roce 1968. Od roku 1972 žije v Mexiku.  Působí jako badatelka v  Centro de Investigaciones y Estudios Superiores en Antropología Social v  Ciudad de México a  je přední odbornicí ve  studiu studené války. Zaměřuje se především na historii vzájemných vztahů mezi zeměmi Latinské Ameriky a Sovětským svazem a na dějiny levicových politických hnutí v Mexiku. Je autorkou oceňovaných monografií The Impossible Triangle: Mexico, Soviet Russia, and the United States in the 1920s (Durham, NC 1999) a  Stumbling Its Way Through Mexico: The Early Years of the Communist International (Tuscaloosa, AL 2011; původně španělsky), významný ohlas měl sborník studií In From the Cold: Latin Americaʼs New Encounter with the Cold War, který uspořádala spolu s Gilbertem M. Josephem (Durham 2008). Naposled publikovala biografii předního mexického dělnického vůdce ve  dvacátém století In Combat:

The Life of Lombardo Toledano (Leiden 2020). Aktuálně pracuje na knize zachycující osud její rodiny v Československu během druhé světové války a studené války (její otec byl britským válečným zajatcem na Jesenicku – přesně byl nasazen v pracovním komandu v Mikulovicích).