Den válečných veteránů - 11. listopadu

02.10.2023 | Aktuality
Setkání válečných veteránů z Jesenicka
Dlouho připravovaná akce Válečného muzea se povedla na jedničku. 11. listopadu symbolicky na Den válečných veteránů se ve Válečném muzeu obce Česká Ves podařilo připravit společné setkání válečných veteránů z Jesenicka pod jednou střechou. Za obrovské podpory obce Česká Ves vzniklo jedinečné setkání, které mělo opravdu pozitivní ohlas zúčastněných. Věřím, že tato první vlaštovka přinese v budoucnu mnohem více spolupráce.
Nejprve jsem přítomné hosty přivítal a poděkoval jim, že zareagovali na naši pozvánku uskutečnit tohle společné setkání. Mezi pozvanými jsem osobně přivítal paní Helenu Mikulovou maminku Jaroslava Lieskovana. Muže, který se zúčastnil osmi zahraničních misí. Poslední čtyři byly v Afghánistánu v letech 2007, 2009, 2010 a 2014, kdy došlo k útoku sebevražedného atentátníka. Paní Mikulová dostala kytičku jako malou pozornost.
Připomněl jsem smutné páteční výročí úmrtí Jaroslava Mevalda a nedělní smutné výročí Míši Tiché. A symbolickou minutou ticha jsme uctili památku všech veteránů.
Zmínil jsem své vize s mladšími generacemi do budoucna a pevně věřím, že se zapojí i přítomní veteráni. Protože zkušenosti, které měli možnost získat v misích, mohou předávat jen oni sami.
Poděkoval jsem vedení obce za opravdu skvělou spolupráci, bez které by tohle muzeu ani další projekty nemohly existovat. Za obec promluvil i místostarosta pan Karel Kubala. Poté jsem přítomným veteránům pustil film, který představuje naše muzeum v plné kráse, a který pro nás natočily Jesenické návraty.
Poté následovala prohlídka muzea. Dostali jsme spoustu exponátů, které rozšíří expozici novodobých válečných veteránů.
Opravdu potěšila slova odcházejících: „Tak na shledanou, tady nejsem naposled.“
Všem opravdu moc děkuji, Roman Janas