Afghánský Bagrám očima válečného veterána

17.06.2022 | Aktuality
Poutavé vyprávění Lukáše Honzáka ze 73. tankového praporu z Přáslavic

Afghánský Bagrám očima veterána

Čtvrteční odpoledne se nad naší obcí přehnalo několik přeháněk. Ve Válečném muzeu obce však bylo příjemně. Díky poutavému vyprávění Lukáše Honzáka ze 73. tankového praporu z Přáslavic jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací. I já, který se o tohle téma dlouhodobě zajímám, jsem zíral s otevřenou pusou a pozorně naslouchal.

Lukáš absolvoval v Afghánistánu tři mise. Všechny tři na letecké základně Bagrám. U prvních dvou vyjížděl s patrolami mimo základnu jako velitel vozu, poslední strávil na základně jako úředník.

Pro představu, když byste chtěli objet celou základnu autobusem zabralo by vám to přibližně 40 minut. Na základně bylo až 40 000 lidí.

Hlavním úkolem Čechů při výjezdu patrol ze základny byla ochrana vnějšího perimetru základny. Patrola se prováděla mimo základnu a trvala od 6–12 hodin. Jezdilo se i do míst odkud lítaly rakety na základnu. Kontroly probíhaly ve dne, ale i v noci. Mise byla psychicky, ale i fyzicky velice náročná a za půl roku voják shodil i 12 kg.

Dozvěděli jsme se spousty informaci o běžném životě obyčejných Afghánců, postavení žen ve společnosti a mnoho dalších zajímavostí, byla obrovská škoda, že se beseda setkala s nezájmem veřejnosti.

Zvláštním hostem byla i paní Helena Mikulová maminka Jaroslava Lieskovana, který se spolu s dalšími čtyřmi kamarády stal obětí sebevražedného atentátníka v roce 2014. Jaroslav Lieskovan rodák z Jeseníku absolvoval celkem 8 zahraničních misí. Z toho 4 v Afghánistánu.

Ti, kdo nedorazili mohou opravdu jen litovat, protože mně tato beseda dala opravdu hodně a věřím, že se s Lukášem nevidím naposled.

Na závěr se Lukáš zapsal do naší pamětní knihy a do muzea jsme dostali i dar, který měl s sebou v Bagrámu.

Na závěr bych paní Mikulové a Lukášovi moc poděkoval za návštěvu a ochotu přijet do České Vsi.